Урофлоуметрія

Урофлоуметрія є сучасним методом дослідження порушень уродинаміки нижніх сечових шляхів, заснованим на графічному записі характеристик струмені сечі. Перевагами урофлоуметріі є її загальнодоступність, фізіологічність, неінвазивність і відсутність протипоказань.

Урофлоуметрія є скринінговим і, разом з тим, дуже інформативним методом дослідження. Дозволяє своєчасно виявляти інфравезікальну обструкцію у хворих з хронічним простатитом, доброякісною гіперплазією передміхурової залози, раком простати, вродженими стриктурами і клапанами уретри, склерозом шийки сечового міхура та ін. Показана при обстеженні пацієнтів з різними формами нетримання сечі, розладами акту сечовипускання. З огляду на те, що функціональні порушення звичайно виникають раніше виражених морфологічних змін, скринінгове дослідження уродинаміки нижніх сечових шляхів є методом ранньої діагностики захворювань сечової системи. Проведення урофлоуметріі сприяє реалізації принципів доказової медицини, забезпечуючи здійснення об’єктивного контролю за ефективністю терапії при порушеннях уродинаміки нижніх сечових шляхів.

За кордоном до 73% фахівців і до 46% лікарів загального профілю проводять визначення швидкості сечовипускання під час первинного обстеження чи консультації за допомогою урофлоуметра (Duggan et al., Int. Urogynecol. J., 2003, 14, 282).

Урофлуометрія включена до числа досліджень, рекомендованих Європейською асоціацією урологів при ряді урологічних захворювань, а також в Україні у «Діючі протоколи надання медичної допомоги» з урології (за ред. проф. С.П. Пасєчнікова, 2011 р.) з наступних нозологій:

  • ДГПЗ (+ цистометрія факультативно);
  • Простатит;
  • Дивертикул сечового міхура;
  • Енурез (+ цистометрія обов’язково);
  • Самовільне нетримання сечі (+ цистометрія обов’язково);
  • Стресове нетримання сечі (+ цистометрия обов’язково);
  • Нервово-м’язова дисфункція сечового міхура (+ цистометрія при необхідності);
  • Обструкція шийки сечового міхура;
  • Посттравматична стриктура уретри.

В Росії з 2011 року урофлоуметр включений до переліку обов’язкового обладнання урологічного кабінету.

При випробуванні клінічної діагностичної цінності урофлоуметріі було показано, що даний метод має 50-100% чутливість і більш ніж 70 % специфічність (Costantini et al., Neurourol. Urodyn., 2003, 22, 569). Значимість цього дослідження для лікаря – уролога можна порівняти зі значимістю ЕКГ для лікаря – кардіолога.

Сьогодні розроблений нами урофлоуметр «Потік-К» робить доступною урофлоуметрію для вітчизняних клінік і пацієнтів завдяки своїй низькій ціні, високій точності і легкості використання.